Historicky první start Mosteckých Panterek na největší evropské mažoretkové soutěži

Praha, Arena Sparta - místo mnoha utkání, zápasů, tréninků... Místo, kde tentokrát nepadaly góly, branky ani sety, ale přidělovaly se body. Ve dnech 5. - 8. července 2018 se tento sportovní stánek stal dějištěm Mistrovství Evropy MAJORETTE-SPORT WORLD FEDERATION, kde se setkaly skutečné evropské špičky, které v mažoretkovém sportu něco znamenají. A že to byla podívaná! Historicky první start na největší evropské mažoretkové soutěži zaznamenaly i Mostecké Panterky, a to díky sólistce v twirlingových disciplínách Pavle Fojtové, která se sem probojovala coby vicemistryně České republiky ČTF & CMA. Tento titul vybojovala se svým sólem Symphony letos v dubnu v malebné Čáslavi. Zatímco samotná aktérka dřela další hodiny a hodiny v tělocvičně a ladila formu, nám nezbývalo, než oprášit angličtinu a vydat se směr hlavní město s českou vlajkou v zádech. Naším dnem D byl pátek 6. červenec, den, který do kroniky zapíšeme jako důležitý mezník.
 
Atmosféra hodně podobná jako na domácích soutěžích, a přece svým způsobem jiná - při prohlídce haly zastavíte oči na desítce vlajek zúčastněných zemí, při sledování výkonů pozorujete patrné rozdíly mezi jednotlivými zeměmi. Byť je tu oficiálním jazykem angličtina, je slyšet nejen češtinu a slovenštinu, ale i ruštinu, polštinu, chorvatštinu, italštinu a další evropské jazyky. Moderátorova angličtina měla svoje kouzlo, ten cizí jazyk přidá takové soutěži ještě více na formátu. Všechny čtyři soutěžní dny jsou doslova nabité různými choreografiemi - startovních čísel jsou během dne i tři stovky, a sotva se vzpamatujete z výkonu jednoho, nastupuje další. Není výjimkou, že v jedné kategorii mezi sebou soupeří dvacet až třicet formací. Podívaná je to opravdu velkolepá, a nejen pro diváky přítomné v hale. Díky technickým vymoženostem jde obraz i zvuk do celého světa, k dispozici je nejen přímý přenos, ale i záznam.
 
Je dávno po Večerníčku, ale malé Panterky neskočily do postelí, čekají, až přijde naše chvilka, naše minuta a půl, během které musí Pája ukázat, že tu není jen tak náhodou. Ve své kategorii jde na řadu jako první - každé pořadí s sebou nese výhody i nevýhody. Pája na startovní čáře a z úst moderátora halou zazní: "We are going to the senior solo twirl and prepared is Pavla Fojtová from a group called Mostecké Panterky Most". Srdce buší nám všem, ale po pár vteřinách vystoupení máme pocit, že jediný, kdo je v klidu, je právě Pája. Její výkon je famózní, troufáme si říci, že nejlepší, jaký kdy podala. Sledujeme soupeřky a počítáme, jak to asi dopadne. Jednoznačně vidíme Páju na stupních vítězů a shodujeme se, že bronz by jí slušel. Po dvou hodinách, kdy nebe už zdobí hvězdy, přichází tolik očekávané vyhlášení. Čekají na něj desítky, možná stovky mažoretek, plocha je zaplněná snad do posledního místečka. Vyhlašuje se od šestého místa, napětí vrcholí. Tolik chceme bronz! Vyhlášeno 6. místo, Pája to není, vyhlášeno 5. místo - ani teď to Pája není. Moderátor vyhlašuje "fourth place" a ještě ve chvíli, kdy zazní Czech Republic, svítá naděje na bronz. Vzápětí zazní jméno Pavla Fojtová - porota to viděla jinak a máme 4. místo. Ve sportu, kde nerozhodují stopky ani pásmo, se to prostě stává, a nám nezbývá, než verdikt poroty respektovat a přijmout. I tak je to ale obrovský úspěch - úspěch jedné, docela nenápadné Mostečanky, která skvěle reprezentovala nejen Mostecké Panterky, ale i město Most a ve finále Českou republiku. Obrovské díky, Pájo! Za výkon, za reprezentaci a za srdce, které jsi do toho dala! No řekněte, kdo může říci, že je v něčem čtvrtý v celé Evropě!

Jana Riegerová 7.7.2018, 17:00 213x